Głównym celem projektu SMOGnet jest stworzenie zintegrowanego systemu pomiaru jakości powietrza oraz platformy do prezentacji wyników tych pomiarów.
Zależy nam aby informacja o zanieczyszczeniu powietrza dotarła do jak największej ilości mieszkańców.
Dlatego stworzyliśmy uniwersalny system pozwalający na wyświetlanie wyników pomiarów na wielu platformach:
Geneza systemu
W 2018 roku stworzyliśmy autorskie oprogramowanie służące do wyświetlania na ekranie LED aktualnego stanu zanieczyszczenia powietrza.
Odczyty czujników zanieczyszczeń są pobierane w czasie rzeczywistym z serwerów pomiarowych GIOŚ. Dane oraz kolory symbolizujące poszczególne kategorie zanieczyszczeń są zgodne z zastosowanymi w aplikacji mobilnej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Oprogramowanie jest stale używane na telebimie „Monitoring Powietrza” zainstalowanym przed Urzędem Miasta w Zielonej Górze.
Praca nad oprogramowaniem dała nam doświadczenie i rozeznanie w technologii pomiaru jakości powietrza. Stąd wpadliśmy na pomysł rozbudowy systemu o pobieranie danych z innych sieci czujników oraz wyświetlanie wyników pomiarów na własnych ekranach.
Jako, że nasza rodzinna Zielona Góra, jest jednym z niewielu dużych miast, które nie posiadały własnego systemu monitoringu jakości powietrza, postanowiliśmy wystartować z projektem właśnie tutaj.
Tablica informuje o stanie powietrza
Jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze? Wystarczy rzut oka na ekran nowej tablicy multimedialnej ustawionej tuż obok urzędu miasta. Proste symbole graficzne na bieżąco informują o jakości powietrza w mieście.
Najgorzej jest zimą, gdy do domowych palenisk, zwłaszcza starego typu, trafiają śmieci: od makulatury i szmat po połamane resztki starych mebli. Edukacyjne kampanie medialne oraz kontrole przeprowadzane przez miejskie służby stopniowo eliminują te naganne zwyczaje. Ale oprócz domowych kominów równie negatywny wpływ na poziom zanieczyszczeń w powietrzu wywierają samochodowe spaliny pochodzące z silników niespełniających rygorystycznych norm znanych pod nazwą „Euro 6”. Wszystko to razem sprawia, że wielu zielonogórzan obawia się o własne zdrowie. Naprzeciw tym lękom wyszło Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta, które zaproponowało, aby z miejskich pieniędzy zainstalowano elektroniczną tablicę informacyjną, która będzie systematycznie „publikować” pakiet szczegółowych danych na temat najbardziej groźnych zanieczyszczeń.
Propozycja zyskała akceptację mieszkańców, którzy poparli projekt zgłoszony do konkursu realizowanego w formule Budżetu Obywatelskiego. […] Wartość kontraktu – ponad 109 tys. zł.
– Za te pieniądze wykonawca musiał opracować dokumentację projektową oraz dostarczyć i zamontować tablicę multimedialną typu LED, która będzie na bieżąco informować o stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu – tłumaczy Urszula Podgajna, szefowa miejskiego Biura Ochrony Środowiska.
Tablica w formie wielkiego ekranu już stoi
Można ją podziwiać w okolicach urzędu miasta, przy ul. Podgórnej. Co kilkanaście sekund na ekranie wyświetlane są różnego typu dane liczbowe oraz kolory, które przyporządkowano różnym poziomom zagrożenia.
– Dane liczbowe pochodzą z automatycznej stacji pomiarowej nadzorowanej przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, zlokalizowanej przy ul. Krótkiej. Aktualizacja danych przebiega co godzinę. Co ważne, dane oraz kolory symbolizujące poszczególne kategorie zanieczyszczeń są identyczne z danymi i kolorami zastosowanymi w aplikacji mobilnej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Jakość powietrza w Polsce” – zapewnia U. Podgajna. […]
(pm)
Łącznik Zielonogórski, 18 stycznia 2018
O czujniku smogu
- Do wykonywania pomiarów stosujemy renomowane i sprawdzone czujniki sieci SmogTok.
- Zaprojektowane i wyprodukowane całkowicie w Polsce; zarówno hardware jak i software.
- Czujnik mierzy poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, a także temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza.
- Pomiary wykonywane są co ok. 10 minut.
- Czujnik działa natychmiast po podłączeniu zasilania.
- Posiada niezależne, zintegrowane łącze GSM LTE.
- Aktualizacja oprogramowania jest przeprowadzana na bieżąco, zdalnie, nieodpłatnie.
Zalecenia do montażu
- Zaleca się montaż czujnika otworami w dół w górnym rogu ramy okna.
- Czujnik mocowany jest przy pomocy wodo i mrozoodpornej taśmy dwustronnej.
- Czujnik zasilany jest bezpiecznym napięciem 5V dzięki czemu kabel ze złączem USB można przeprowadzić pomiędzy oknem a futryną.
- Zasilacz nie jest wodoodporny dlatego powinien bezwzględnie być włączony w pomieszczeniu.